Oletko tyytymätön Pasilan aseman työmaan järjestelyihin? Niin mekin. Olemme kuulleet huhuja, että jos järjestelyistä ei enää pidetä meteliä ja osoiteta tyytymättömyyttä rakennusyhtiö YIT:n sekä kaupungin rakennusviraston ja kaupunkisuunnitteluviraston suuntaan, tullaan tämä tulkitsemaan niin että kaikki ovat tyytyväisiä eikä mitään muutoksia tarvitse tehdä. Nyt on siis aika olla äänekäs!
Tämän vuoksi istuudumme mukavasti alas Ratapihantien ajoradalle tiistaina 21.6. kello 16-18 ja ilmoitamme näin kantamme erityisesti kävelijöiden, pyörätuolin ja lastenvaunujen kanssa kulkevien sekä pyöräilijöiden kannalta kestämättömän turvattomista ratkaisuista. Bussit ja ratikat päästämme kulkemaan esteettä.
Vaadimme, että jalankululle ja pyöräilylle varataan koko rakennusajaksi Ratapihantien keskustaan menevältä ajoradalta 1-2 kaistaa.
Tulethan paikalle hyvissä ajoin, niin saamme ohjattua kaikki osallistujat oikealle paikalleen mallikkaasti.
Mukana mielenilmauksessa ovat mm. Helsingin Polkupyöräilijät HePo ry, Helsingin seudun Maan ystävät ja Liikennepoliittinen yhdistys Enemmistö ja kaikki muutkin parempia ja turvallisempia liikenneratkaisuja Pasilan aseman seudulle vaativat kaupunkilaiset!
Miksi mielenosoitus? Miksi Ratapihantiellä?
Ratapihantie Pasilan aseman vieressä on erittäin tärkeä reitti niin jalankulkijoille kuin pyöräilijöille. Sen raitiovaunupysäkkien ja rautatieaseman välillä kulkee tuhansia ihmisiä päivittäin. Se on Pohjois- ja Koillis-Helsingistä tuleville työmatkapyöräilijöille päivittäinen työmatkareitti, jota ei ole helppoa korvata millään vaihtoehtoisella reitilllä.
Nykyisten liikennejärjestelyiden on ilmoitettu kestävän sellaisenaan työmaan valmistumiseen asti, eli nykyisen arvion mukaan vuoteen 2019.
Helsingin Polkupyöräilijät ovat tähän mennessä yrittäneet saada järjestelyitä korjattua monin tavoin:
- Yritimme päästä mukaan suunnittelemaan kiertoreiteistä toimivia ja turvallisia jo joulukuussa 2015, paljon ennen ennen työmaan avaamista
- Ehdotimme eri vaihtoehtoja YIT:n HePolle järjestämässä esittelytilaisuudessa maaliskuussa 2016
- Keskustelua ja tapaamisia Helsingin rakennusviraston ja kaupunkisuunnitteluviraston kanssa huhtikuusta alkaen, mukaanlukien tutustumiskäynti paikalla Pekka Saurin kanssa
- Toimitimme YIT:lle, HKR:lle ja KSV:lle kaksi vaihtoehtoista ehdotusta sekä jalankulkijoille että pyöräilijöille turvallisista liikennejärjestelyistä huhtikuussa
- Yritimme vaikuttaa asioiden etenemiseen kahdella Kriittisellä pyöräretkellä huhtikuussa ja toukokuussa
Nykyiset järjestelyt ovat kaikkea muuta kuin esteettömät. Sujuvien ja selkeiden ratkaisujen sijaan reitti on monin paikoin erittäin kapea, siltä löytyy jyrkkiä reunakiviä ja olemattomalla näkyvyydellä varustettuja risteyksiä. Opastinsillan ovet avautuvat suoraan pyörätielle. Järjestely on tehty täysin jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden kustannuksella, jotta läpiajaville autoilijoille työmaajärjestelyistä ei koituisi haittaa. Autoilijoille löytyy kuitenkin helppoja vaihtoehtoisia reittejä ja jo nykyiselläänkin suurin osa Ratapihantien autoliikenteestä poistuu Ratapihantieltä jo ennen työmaan alkua.
Ehdottamissamme ratkaisuissa otettaisiin Ratapihantien keskustaan suuntautuvalta ajoradalta tilaa 1-2 kaistaa jalankulkijoille ja pyöräilijöille, jolloin pystyttäisiin järjestämään turvallinen ja sujuva yhteys myös Ratapihan ratikkapysäkeille. Ratkaisuehdotuksemme ovat arkipäivää esimerkiksi Tukholmassa kaikissa vastaavankaltaisissa työmaajärjestelyissä; samankaltaiset järjestelyt ovat todettu siellä erittäin toimiviksi.
Nyt olemme järjestämässä mielenosoitusta asian puolesta Ratapihantielle, jossa mielenosoituksen ajaksi toivomme poliisia sulkemaan Ratapihantien etelään johtavat ajokaistat. Raitiokiskot pidettäisiin avoimina, jolloin ratikat ja bussit pystyvät kulkemaan esteettä.
MITÄ: Mielenosoitus turvattomia liikennejärjestelyitä vastaan
MISSÄ: Ratapihantie, Helsinki
MILLOIN: tiistaina 21.6. kello 16-18
https://www.facebook.com/events/255047811539034/